Win31.OPX.PL Systemy Internet Calmira Programy Multimedia Linki Zrzuty Sztuczki

Internet w Windows 3.11


Opis konfiguracji połączenia internetowego w Windows 3.11 oraz NT 3.51.
Informacje ogólne
Problemy sprzętowe
Ograniczenia
Przeglądarki oraz inne oprogramowanie internetowe
Piszemy własną stronę

Informacje ogólne


Celem tej strony jest opisanie jak korzystać z Internetu na tych nie najnowszych systemach operacyjnych, od skonfigurowania połączenia internetowego poprzez wybór i instalację przeglądarki, aż po napisanie własnej strony WWW oraz jak sobie poradzić z różnego rodzaju problemami.

UWAGA! Strona w trakcie budowy, może zawierać drobne błędy.

Aby móc korzystać z Internetu w komputerze z systemem Windows 3.11 potrzebujemy:
- komputera (sprawa oczywista)
- łącza internetowego
- karty sieciowej i sterowników do niej
- protokołu Microsoft TCP/IP32 3.11b
- przeglądarki(ek) internetowej
- cierpliwości i szczęścia

Na początek musimy zainstalować w komputerze kartę sieciową zgodną z naszym systemem, np. karta TP-link oparta o układ RLT8139 jest zgodna zarówno z Windows 3.11 jak i Windows NT 3.51 tzn. istnieją do niej odpowiednie sterowniki.
Oraz instalujemy sterowniki do posiadanej karty sieciowej.
Następnie instalujemy protokół Microsoft TCP/IP32 3.11b, a wraz z nim klienta FTP oraz TELNET i już możemy ściągać pliki (np. przeglądarkę).
Na koniec pozostaje nam wybrać ulubioną przeglądarkę internetową, dla Windows 3.11 niema zbyt dużego wyboru, więc polecam zainstalować wszystkie trzy, a więc następujące
Internet Explorer 5.01
Netscape Navigator 4.08
Opera 3.62

Szczgółowy opis instalacji i konfiguracji w przygotowaniu.

Opis konfiguracji TCP/IP na stronie Banita.pl (sieć osiedlowa), link do ramki - http://www.banita.pl/konf/siecwin311.html. Co prawda dotyczy to LAN, ale odbywa się podobnie.
Sterowniki do kart opartych o RTL8139A dostępne na stronie: support.advantech.com.tw

W Windows 3.1 również jest możliwość podłączenia do Internetu, jednak konfiguracja jest znacznie trudniejsza i wymaga pakietu o nazwie Trumpet.


Problemy sprzętowe


Problemy sprzętowe

Zgodność sterowników

Największym problemem jest chyba znalezienie odpowiedniej karty sieciowej i sterowników zgodnych z tą kartą i jednocześnie naszym systemem, bywa że sterowniki są opisane jako np. dla NT 3.51, a faktycznie są dla NT4.
W Windowsie 3.11, może się zdarzyć, że pomimo zainstalowania sterowników do karty sieciowej i wykrycia adresu MAC, faktycznie steroniki będą niewłaściwei musimy znalęźć odpowiednie.Uziemienie

Komputer połączony z siecią oraz urządzenie współpracujące (np. router) powinny być uziemione aby uniknąć zakłóceń. Wyjątek stanowi laptop zasilany z baterii i nie podłączony do niczego innego, oprócz modemu/routera.
Ograniczenia


Ograniczenia Windows 3.x/NT 3.x.

W przygotowaniu...

oprogramowanie internetowe


Oprogramowanie internetowe dla Windows 3.x/NT 3.x.

Przeglądarki

Dla Windows 3.1/3.11 istnieją następujące przeglądarki internetowe:
Internet Explorer 5.01
Netscape Navigator
Opera

A dla Windows NT 3.51 (NT4) następujące:
Mozilla Firefox 2
Opera
Piszemy własną stronę


Po skonfigurowaniu naszego systemu aby móc na nim korzystać Internetu, czas na napisanie własnej strony. Niestety współczesne standardy webowe są wysoce niezgodne nawet z najnowszymi przeglądarkami dostępnymi dla Windows 3.11, nie oznacza to jednak, że mamy sobie dać spokój, przecież w czasie Internet Explorera 5 również funkcjonowały nawet bardzo rozbudowane serwisy internetowe o funkcjonalności zbliżonej do dzisiejszych, z osadzaniem multimediów włącznie. Więc wystarczy sięgnąć do starych poradników webmasterskich, skorzystać z wcześniejszych wersji edytorów HTML, podpatrzeć w archiwum jak były zrobione strony znanych portali. Na początek warto napisać możliwie prostą stronę, tak jak np. moja. Warto poczytać różne poradniki dla webmasterów, jak np. ten.
Moja strona została napisana w programie VEGA TigerII MiniPad.Dodatki

Jakie powstały na potrzebę tworzenia tej strony:
Test obsługi formatów graficznych
Prosty korektor pisowni, przydatny gdy nie jesteśmy pewni jakiegoś słowa lub przetwarzamy większą ilość tekstu.
StartPage - Lekka strona startowa.
Hosting