Win31.OPX.PL Systemy Internet Calmira Programy Multimedia Linki Zrzuty Sztuczki

Calmira


Opis najlepszej nakładki na windows 3.1.
Informacje ogólne
Wersje Calmiry
Porady
Modyfikacje wyglądu Calmiry
Linki do stron związanych z Calmirą

Informacje ogólne


Calmira jest nakładką na Windows 3.1, który poniekąd jest z kolei nakładką na DOSa, to tak w teorii. Jest to po prostu zamienna powłoka systemowa upodabniająca wizualnie i funkcjonalnie Windows 3.1/3.11 do Windowsa 98. Nie jest to niezbędne, jednak warto mieć na dysku.


Zrzut ekranu z eksploratorem oraz paskiem zadań Calmiry, w wersji rozszerzonej przez Davida Burgerssa.

UWAGA! Strona w trakcie budowy, może zawierać drobne błędy.

Wersje Calmiry


Opis wersji Calmiry

Różnice

Istnieje chyba już z kilkanaście wersji i podwersji Calmiry, w miarę możliwości będę je tu opisywał. Jest na przykład wersja z obsługą długich nazw plików, co jest oczywiście zaletą, ale w pewnych okolicznościach może powodować problemy. Najlepiej zainstalować kilka wersji i przetestować.
Porady


Porady dotyczące Calmiry

Zasobnik systemowy w Calmirze

W Calmirze istnieje zasobnik systemowy, podobny do tego jaki znamy chociażby z Windowsa 98 czy XP, działa on jednak nieco inaczej. W opcjach paska zadań możemy dodać do zasobnika dowolną aplikację np. Notatnik, ikony tych aplikacji są cały czas wyświetlane obok zegara. Półprzezroczysta ikona ozanacza, że aplikacja nie jest uruchomiona, a jaskrawa ikona oznacza uruchomioną aplikację. klikając ikonę uruchamiamy aplikację, jeśli jest już uruchomiona to klikając lewym przyciskiem przywracamy zminimalizowane okno, a prawym uzyskujemy dostęp do menu sterowania. Na pasku zadań nie będą się pojawiać przyciski dodanych aplikacji.
Oprócz tego Calmira posiada normalny pasek szybkiego uruchamiania.

Niezgodność językowa

Jeśli posiadasz Windows 3.1 PL i angielskojęzyczną wersję Calmiry lub na odwrót, to najprawdopodobniej nie będziesz miał dostępu do niektórych apletów panelu sterowania w Menu Start oraz do ustawień czasu. Jest to spowodowane różnicą nazw apletów panelu sterowania. Aby rozwiązać ten problem musimy wpisać poprawne odwołania w pliku START.INI znajdującym się w katalogu Calmiry, np. linię:
Date/Time=control.exe main.cpl Date/Time;;0;main.cpl;8
zastąpić linią:
Date/Time=control.exe main.cpl Data/Godzina;;0;main.cpl;8
gdzie pierwszy człon jest nazwą wyświetlaną, a po znaku równości jest właśnie odwołanie do konkretnego apletu. Przy tej okazji możemy również spolszczyć Menu Start Calmiry zmieniając ten pierwszy człon. Opisane czynności musimy powtórzyć dla każdego apletu, dodatkowo aby mieć dostęp do ustawień czasu po kliknięciu zegara na pasku zadań musimy w pliku CALMIRA.INI znajdującym się w katalogu Calmiry poprawić linię:

AdjustClock=control.exe main.cpl Data/Time

znajdującą się w sekcji [Taskbar]
oraz linię:

WinDesktop=control.exe main.cpl Desktop

znajdującą się w sekcji [Desktop] jeśli chcemy mieć dostęp do ustawień tapety i wygaszaczy, stosownie do wersji językowej posiadanego systemu. Zupełnie czym innym jest translacja programu, ale jest to temat zbyt obszerny abym go tu opisywał.


Modyfikacje wyglądu Calmiry


Modyfikacje wyglądu Calmiry

Chwilowy brak danych

****
Linki


Linki do stron związanych z Calmirą.

Calmira.NET Centrum Calmiry


Hosting