Opis systemów Microsoft Windows od wersji 1 do NT 3.51.
Wstęp
Windows 1.x
Windows 2.x
Windows 3.0
Windows 3.1
NT 3.1
NT 3.51
Nowsze
Pierwsza wersja Windowsa pojawiła się
w handlu w 1985 roku. Posiada odmienny sposób zarządzania oknami od znanego dziś, inne funkcje przycisków na pasku tytułowym, brak nakładania na siebie okien aplikacji, tylko 8 kolorowa paleta, wszystkie przyciski i ikony czarno-białe. Jednak zasadnicze rozwiązania interfejsu przetrwały do kolejnych wersji, nawet niektóre ustawienia jak np. kolory systemowe są zapisane w pliku WIN.INI, Z tej wersji przetrwała, aż do najnowszych Windowsów, w prawie niezmienionej formie aplikacja Notatnik (Notepad).
Manipulacja oknami nieco przypomina znaną z Windows 7 funkcje Aero Snap, bardzo niewygodna jeśli korzystamy z touchpada.
W wersji drugiej zmieniono sposób działania interfejsu na taki jaki znamy z nowszych wersji np. pojawiły się przyciski minimalizacji i maksymalizacji, możliwość przeciągania i zmiany rozmiaru okien, więc np. użytkownik Visty bez większego problemu poradzi sobie i z tym systemem. Nadal jednak wszystkie przyciski i ikony czarno-białe oraz 8 kolorowa paleta.
Opis instalacji i zrzuty ekranu
W roku 1990 pojawia się Windows 3.0. Najważniejsze nowości to:
- Menedżer programów (Program Manager), znany również z wersji 3.1.
- Menedżer plików (File Manager)
- Trójwymiarowe pasiki przewijania oraz przyciski na pasku tytułu i w oknach dialogowych np. OK, Anuluj.
- 16 kolorowa paleta (choć te kolory były trochę inne, niż w wersji 3.1).
- Obsługa formatu BMP oraz kolorowe ikony.
Istniała też specjalna edycja multimedialna, zawierająca niektóre ze składników multimedialnych znanych z wersji 3.1
Windows 3.1 razem z MS-DOSem stanowi kompletny system, pozwalający na korzystanie z aplikacji użytkowych. Bardzo popularny w połowie lat 90-tych, także w Polsce.
Istnieje także wersja Windows for Workgroups oznaczona numerem 3.11, zasadniczą różnicą jest tu wbudowana obsługa sieci. Większość oprogramowania dla Windows 3.1 działa na 3.11 i na odwrót, dopiero jak chcemy korzystać z Internetu okazuje się jak istotne są te różnice.
Jest to najpopularniejszy z 16 bitowych systemów Windows, obecnie wykorzystywany głównie przez miłośników retrocomputingu, Istnieje na ten system bardzo dużo oprogramowania, zarówno profesjonalnego jak całkiem amatorskiego tworzonego przez programistów hobbystów, niestety część z nich jest na popularnej w tamtym czasie licencji SHAREWARE i aby z nich korzystać trzeba je wykupić i zarejestrować, czasem większą przeszkodę jak cena programu stanowi brak kontaktu z autorem po 20 latach od wydania programu. W Internecie są dostępne odtwarzacze multimedialne, przeglądarki grafiki, edytory tekstowe i heksadecymalne,
alternatywne powłoki i menedżery zadań, rozszerzenia do systemowego menedżera plików, a nawet wygaszacze ekranu (do niedawna firma Komatsu produkująca sprzęt budowlany miała na swojej oficjalnej stronie 16-bitowy wygaszacz do pobrania).
Niektórzy jeszcze teraz piszą programy na ten system, wprowadzają poprawki, modyfikują wygląd.
Opis instalacji i zrzuty ekranu
Ikony ważniejszych aplikacji i składników systemu Windows 3.1.
Najstabilniejszy spośród tu wymienionych, występuje w wersji Server, jak i Workstation, istnieje dla niego service pack 5, a także nieoficjalne poprawki i uaktualnienia, w Polsce bardzo trudny do kupienia. Wizualnie bardzo podobny do Windows 3.1 i swojego poprzednika NT 3.1, ale posiada znacznie większe możliwości. Oparty na systemie OS/2, w pełni 32 bitowy, posiada wiele nowych rozwiązań stosowanych później w systemach takich jak np. Windows 2000, XP, Vista. Do najważniejszych należą:
- Całkowita niezależność od systemu DOS.
- Obsługa wielu użytkowników.
- Nowy system plików NTFS.
- Większość ustawień przechowywana jest w rejestrze.
- Możliwość pracy w wysokich rozdzielczościach.
Oraz inne ulepszenia jak np. animowane kursory czy przeciąganie okien wraz z zawartością.