Win31.OPX.PL Systemy Internet Calmira Programy Multimedia Linki Zrzuty Sztuczki

Multimedia w Windows 3.11


Opis programów multimedialnych dla Windows 3.11 oraz NT 3.51.
Informacje ogólne
Aplikacje domyślne
Programy multimedialne
Tryby wyświetlania
Informacje techniczne / formaty
Pomocne porady

Informacje ogólne


Opis programów multimedialnych dla Windows 3.11 oraz NT 3.51, czyli związanych dźwiękiem i video, głównie odtwarzacze.
Jest też specjalny dział o (Windows) Media Playerze.

UWAGA! Strona w trakcie budowy, może zawierać drobne błędy.

Aplikacje domyślne


Programy multimedialne i narzędzia pomocnicze będące składnikiem systemu, ewentualnie opcjonalne, ale wyłącznie od Microsoftu.

Windows 3.1 domyślnie zawiera następujące składniki multimedialne: odtwarzacz "Media Player", Rejestrator dźwięku i ewentualnie aplet regulacji głośności, od Microsoftu możemy jeszcze zainstalować Video for Windows oraz NetShow.Windows NT 3.51 domyślnie zawiera następujące składniki multimedialne: odtwarzacz "Media Player", odtwarzacz "CD Player", Rejestrator dźwięku i aplet regulacji głośności. Video for Windows w tym systemie jest już zainstalowane, od Microsoftu możemy jeszcze zainstalować ActiveMovie oraz NetShow.
Programy multimedialne


Oprogramowanie multimedialne spoza Microsoftu.

Winplay3

Najlepszy i chyba jedyny odtwarzacz mp3 dla Windows 3.1, istnieje 32 bitowa wersja dla NT 3.51 (używam go nawet na XP). Zaawansowani użytkownicy mogą go sobie przeskórkować poprzez edycję zasobów pliku EXE.Winamp (wersja 2)

W systemie Windows NT 3.51 istnieje możliwość uruchomienia Winampa 2, jednak nie działa instalator i trzeba przekopiować pliki pogramu zainstalowanego na innym systemie np. XP. Pomimo, że Winamp obsługuje skiny, to pod systemem NT 3.51 ta funkcjonalność nie działa i jeśli chcemy wykorzystać jedną z setek dostępnych skórek musimy zrobić to poprzez edyję pliku WINAMP.EXE.XING MPEG Player

Odtwarzacz MPEG dla Windows 3.1.


Quicktime 2.12

Odtwarzacz firmy Apple, umożliwia odtwarzanie plików w formacie MOV w systemie Windows 3.1, istnieje również wersja dla NT.Tryby wyświetlania


Tryby wyświetlania aplikacji multimedialnych.
Klasyczne aplikacje multimedialne posiadają interfejs w formie panelu, imitujący panel aparatury audio/video, najczęściej też mogą być wyświetlane w kilku trybach różniących się wielkością i ilością elementów sterowniczych. Postaram się opisać tryby widoku odtwarzaczy.

Odtwarzacze

Winplay3
Odtwarzacz ten posiada możliwość ukrycia paska tytułu, dokonujemy tego poprzez podwójne kliknięcie na panelu. Przywracamy stan poprzedni w sposób analogiczny, aby zamknąć aplikację z ukrytym paskiem tytułu musimy użyć klawiszy Alt+F4.


Inne

Regulacja głośności
Aplet Regulacji głośności, instalowany ze sterownikami karty AWE 64 firmy Creative również posiada możliwość ukrycia paska tytułu poprzez podwójne kliknięcie na panelu.Informacje techniczne


Informacje o technologiach multimedialnych stosowanych w systemach Windows oraz formatach audio/video obsługiwanych przez dany system lub program.
Nie jestem ekspertem od mediów cyfrowych i informacje tu zamieszczone mogą być nieścisłe, tym bardziej, że zdarzają sie rozbieżności w opisach standardów, a piszę jedynie to co gdzie indziej przeczytałem.

Formaty multimedialne

Obsługiwane przez Windows 3.1 to:
.WAV - dźwięk nieskompresowany lub skompresowany.
.AVI - format audiowizualny, ścieżka audio korzysta z tych samych kodeków co WAV (wymaga instalacji "Video for Windows").
.MID - MIDI czyli format muzyki instrumentalnej.

Nazewnictwo
Stosowane przez Microsoft z jakim pewnie nieraz się spotkamy:
VFW (Video for Windows) - Oprogramowanie zapewniające obsługę AVI, to tak naprawdę ono odtwarza filmy, Media Player tylko nim steruje.
ActiveMovie (w nowszych systemach przemianowane na DirectShow) - Zapewnia obsługę nowszych kodeków i odtwarzanie plików innych niż AVI.


Więcej o formatach multimedialnych przeczytasz na stronie Wikipedii.

Pomocne porady


Porady usprawniające korzystanie z aplikacji multimedialnych. Oraz rozwiązywanie najczęstszych problemów z nimi.
Tryby wyświetlania odtwarzaczy opisane tutaj.

Gdy zniknie CD Audio (Win. 3.1/3.11)

Może się zdarzyć, że pomimo zainstalowanego napędu płyt CD zniknie nam pozycja CD Audio z menu Media Playera, nie oznacza to zaraz tragedii, wystarczy wykonać następujące czynności:
- zamknąć Media Playera
- umieścić płytę CD Digital Audio w napędzie
- otworzyć w notatniku plik MPLAYER.INI znajdujący się w katalogu C:\WINDOWS i jeśli w sekcji [Devices] będzie się znajdować linia zaczynająca się od: cdaudio= należy ją poprawić (jeśli brakuje tej linii, musimy ją dopisać) aby wyglądała następująco:
cdaudio=17, CD Audio
- następnie zapisać zmiany
Teraz uruchamiamy Media Player i już powinna być ponownie możliwość słuchania płyt CD. Na przyszłość nie wywołujmy opcji CD Audio z menu Media Playera, gdy niema w napędzie płyty CD Digital Audio.Hosting